Zabawy matematyczne w przedszkolu | Pani Ciocia - Blog przedszkolny dla nauczycieli i rodziców

Pani Ciocia.

Zabawy matematyczne w przedszkolu

Angelika Tkocz

Gry i zabawy o treści matematycznej spełniają różnorodne cele i zadania poznawcze:

- ułatwiają intuicyjne rozumienie trudnych, abstrakcyjnych pojęć matematycznych i geometrycznych, np.: pojęcia zbioru i liczby, języka relacji, stosunków wielkościowych i przestrzennych;

- stwarzają sytuacje umożliwiające ćwiczenie techniki rachunkowej w zakresie czterech podstawowych działań arytmetycznych wraz z elementami logiki kombinatoryki.

Różne rodzaje gier i zabaw matematycznych umożliwiają zdobywanie bezpośrednich doświadczeń w zakresie spostrzegania liczb, działań matematycznych i figur geometrycznych, sprzyjają samodzielnemu poszukiwaniu i odkrywaniu ich własności oraz stosunków wielkościowych i przestrzennych, dopomagają w kształtowaniu pojęć matematycznych i geometrycznych oraz umiejętności operowania nimi w sytuacjach zadaniowych. Szczególne zadanie mają zabawy geometryczne ćwiczące orientację w zakresie stosunków przestrzennych oraz rozpoznawaniu i nazywaniu prostych figur geometrycznych.

Oto kilka prostych gier oraz zabaw matematycznych

1) Przypinanie pinesek na cyfrę- jest to doskonałe ćwiczenie podczas wprowadzania liczb w przedszkolu.

Wystarczy nam wydrukowana i zalaminowana cyfra, podstawka korkowa oraz pinezki.

2) Na rolki po papierze toaletowym naklej cyfry 0-9. Daj dziecku garść patyków i poproś, żeby do każdego kubeczka powstałego z rolki włożyło ich odpowiednią ilość (zgodnie z cyfrą widniejącą na karteczce).

3) Wytnij z kolorowych kartek koła i złóż je na pół. Wokół brzegów narysuj niewielkie kółeczka przypominające ząbki. Przygotuj koszyczek z połamaną na niewielkie kawałeczki kredą. Rzucajcie kostką, a zadaniem dziecka jest zapełnienie papierowej buzi tyloma ząbkami (kredami), ile wskazuje ilość oczek na kostce.

pexels-matthias-groeneveld-4200740.jpg

Podaj swój email,

to nam pozwoli wysyłać przygotowane karty pracy!


matematykazadaniazabawy zabawy matematycznepani ciociazabawy w przedszkolu

Inne posty

Dzień Dziecka u Pani Cioci

Z okazji Dnia Dziecka na Zamojskim rynku były zorganizowane różne atrakcje dla dzieci. Tłum dzieci brał udział w różnych konkursach, zawodach, tańcach.. Mogli wygrać naprawdę fajne nagrody :)

Angelika Tkocz

Pierwsza wizyta u logopedy oraz diagnoza logopedyczna

Ważne jest to aby rodzic był w 100% szczery w przekazywaniu informacji o jakie pyta logopeda. Jest to ważny element, ponieważ nie jesteśmy w stanie po pierwszym spotkaniu wyłapać wszystkich elementów, jakie dostrzegli rodzicie na przestrzeni całego życia dziecka.

Angelika Tkocz