Pani Ciocia.

Wiosenne Przygody w Naszym Przedszkolnym Ogrodzie: Jak Stworzyć Mały Raj Roślinny dla Dzieci

Okładka Wiosenne Przygody w Naszym Przedszkolnym Ogrodzie: Jak Stworzyć Mały Raj Roślinny dla Dzieci
Pani Ciocia
Pani Ciocia


Witajcie w czasie, kiedy natura budzi się do życia, a my wraz z nią!

W tym sezonie, zapraszamy Was do wspólnej przygody - tworzenia naszego własnego małego ogrodu przedszkolnego! To doskonała okazja, aby dzieci miały nie tylko kontakt z naturą, ale także nauczyły się odpowiedzialności i cieszyły się procesem wzrostu roślin.

Dzięki temu artykułowi, dowiecie się, jak krok po kroku przygotować wasz ogródek oraz jakie rośliny wybrać, aby zbudować wyjątkowe miejsce pełne życia i kolorów.

1. Wybór miejsca i przygotowanie gleby:Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na nasz mały ogród. Wybierzcie miejsce, które będzie miało dostęp do odpowiedniej ilości światła słonecznego oraz przestrzeni dla roślin do wzrostu. Następnie, przygotujcie glebę. Dobrze nawożona i odżywcza ziemia zapewni naszym roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

2. Wybór roślin:Możliwości wyboru roślin do naszego ogródka jest mnóstwo. Oto kilka propozycji, które mogą zainteresować Wasze przedszkolaki:

 

Kwiaty:

Wybierzcie kolorowe kwiaty, które zachwycą dzieci swoją urodą. Możecie zdecydować się na popularne gatunki takie jak stokrotki, nagietki czy chabry, które są łatwe w uprawie i pięknie kwitną.

Warzywa:

Posadzenie warzyw to doskonała okazja do nauki o zdrowym odżywianiu. Pomidory, sałata, marchewka czy rzodkiewki to tylko niektóre z opcji, które można uprawiać w ogródku przedszkolnym.

Zioła:

Wykorzystajcie zioła do nauki rozpoznawania zapachów i smaków. Bazylia, oregano, mięta czy pietruszka będą nie tylko ciekawym doświadczeniem sensorycznym, ale także skarbnicą smaków do wykorzystania w kuchni.

istockphoto-937138126-612x612.jpg


3. Sadzenie nasionek:Razem z dziećmi posadźcie nasionka wybranych roślin. Pomóżcie im wsadzić nasionka w ziemię, pamiętając o odpowiedniej głębokości i odstępach między nimi. To doskonała okazja do nauki cierpliwości i odpowiedzialności, ponieważ dzieci będą mogły obserwować, jak ich małe sadzonki stopniowo rosną.

4. Regularna pielęgnacja:

Regularna pielęgnacja naszego ogródka jest kluczem do sukcesu. Zachęćcie dzieci do regularnego podlewania roślin i usuwania chwastów. To doskonała okazja do nauki o cyklach życia roślin i konieczności dbania o nie.

5. Obserwacja i nauka:Wspierajcie dzieci w obserwacji swoich roślin i zachęcajcie do zadawania pytań. Dlaczego rośliny potrzebują wody? Co się stanie, jeśli ich nie podlejemy? Dlaczego liście roślin są zielone? To doskonała okazja do nauki o procesach życia roślin i rozwijania ciekawości.

pexels-pixabay-248158.jpg


6. Zbiór i wykorzystanie plonów:Kiedy nasze rośliny dorosną i zaczną owocować, zorganizujcie wspólny zbiór plonów. To doskonała okazja do nauki o różnorodności warzyw i owoców oraz ich znaczeniu dla zdrowia. Następnie, wykorzystajcie zebrane plony do przygotowania pysznych potraw, które dzieci będą mogły spróbować i ocenić.

Stworzenie przedszkolnego ogrodu to nie tylko doskonała okazja do nauki i zabawy, ale także sposób na budowanie więzi z naturą oraz kształtowanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Dlatego też, zachęcam Was do podjęcia tej wspaniałej przygody i wspólnego tworzenia naszego małego rajskiego ogrodu! 

Podaj swój email,

to nam pozwoli wysyłać przygotowane karty pracy!


ogródek pani ciociaprzedszkolezajęcia przyrodniczeziołakwiatki

Inne posty

Okładka Konferencja dla nauczycieli przedszkola

Konferencja dla nauczycieli przedszkola

Dziś chcę się z Wami pochwalić czymś, o czym chciałam już wczoraj... Ale byłm tak zmęczona że nie dałam rady napisać.

Pani Ciocia
Pani Ciocia
Okładka Gotowość dziecka do podjęcia nauki szkolnej

Gotowość dziecka do podjęcia nauki szkolnej

Gotowość szkolna to połączenie wiedzy, umiejętności i postaw dziecka, które pozwalają mu rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego i adaptację do warunków edukacyjnych.Diagnoza gotowości do podjęcia nauki w szkole opiera się na metodach takich jak kwestionariusze, obserwacja zachowań i interakcji oraz zadania praktyczne i testy psychologiczne.

Pani Ciocia
Pani Ciocia