Idealne miejsce pracy ?
Jednym z najtrudniejszych elementów pracy w edukacji jest ..... jej znalezienie.
Może wydawać się to śmieszne lecz wiele osób, które ukończyły studia pedagogicznych nie mogą znaleźć pracy w zawodzie. Poszukując pracy w szkolnictwie patrzymy na takie aspekty jak:
- czy jest to placówka państwowa czy prywatna
- ilość osób w grupie (jeśli chodzi o przedszkole prywatne czy żłobek)
- wynagrodzenie
- dofinansowanie szkoleń
-podwyżki/ premie
Grono z nas przed rozpoczęciem pracy patrzy na wyposażenie placówki, na pomoce dydaktyczne. I teraz pada główne pytanie.. Wybrać placówkę prywatną czy państwową? Z mojego doświadczenia lepszą opcją jest placówka prywatna. Występuje tam mniejsza "sztywność". W prywatnych placówkach jest luźniejsza atmosfera.
Jeśli chodzi o pomoce dydaktyczne to lepiej wyposażone w nie są placówki prywatne. Moim zdaniem praca w prywatnych palcówkach jest o niebo lepsza nawet ze względów finansowych.
W zależności jaki jest to rodzaj placówki (żłobek, przedszkole czy szkoła) wynagrodzenie może nawet wynieść 4500 brutto. Moim zdaniem jest to adekwatne wynagrodzenie dla nauczycieli.
Patrząc na to ile placówek nauczyciel przejdzie w życiu warto jest przygotować sobie już wcześniej dobre cv oraz list motywacyjny.
Warto w nim umieścić takie informacje jak:
- wykształcenie
- doświadczenie w pracy
- zainteresowania
-kursy
-szkolenie
-znajomości języków
W liście motywacyjnym warto wspomnieć o tym co chciało by się wyprowadzić w funkcjonowanie placówki np. jakieś nowoczesne metody nauczania itp. Warto zaznaczyć umiejętności specjalistyczne np.:
- wymagane umiejętności kierunkowe
-gra na gitarze
-ukończone liczne szkolenia i kursy
-tworzenie scenariuszy zajęć
- tworzenie scenariuszy wydarzeń/ akademii
Oraz umiejętności miękkie np.:
-kreatywność i aktywne metody pracy
-zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności
-pozytywne nastawienie i życzliwość
- wysoka kultura osobista
W swoim liście warto także wspomnieć o tym, czym zajmujesz się w żuciu prywatnym np.: pisanie bloga, tworzenie scenariuszy zajęć itp.
Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko nauczyciela i z jakimi pytaniami można się spotkać na takiej rozmowie?
Otóż pytania mogą być różne w zależności do jakiej placówki chcemy się dostać..
Oto kilka pytań z którymi ja się spotkałam na rozmowach o pracę:
- co chciałaby Pani wnieść w naszą społeczność szkolną?
- czy chciałaby Pani prowadzić zajęcia dodatkowe z ...
- Co Pani zrobi w tej sytuacji gdy...?
- Jakie są Pani oczekiwania względem pracodawcy ?
- Dlaczego akurat przedszkole ?
Zatem jak powinna wyglądać sama rozmowa o pracę?
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, które robimy tylko raz :)
Weź ze sobą już na tym etapie wszystkie potrzebne dokumenty, zaświadczenia, certyfikaty. Podejdź do tego na luzie i pokaż się z jak najlepszej strony. Udowodnij, że jest wart otrzymania tej pracy- przecież jest to twoja wymarzona praca, o jakiej marzyłaś i do jakiej przygotowywałaś się kilka lat.
Jest tych pytań bardzo dużo i nawet nie muszą one dotyczyć pracy w danej placówce.
Zatem, życzę każdemu by znalazł swoją wymarzoną pracę w wymarzonej placówce, bo wiem jak ciężko jest znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Nie przejmujcie się opinią innych o tym, że często zmieniacie placówkę. MACIE DO TEGO PEŁNE PRAWO i nikt nie może wam dyktować co powinniście zrobić. Wiem, że są osoby, które tylko czekają na potknięcie pracownika i wyrzucenie go za jakąś błahostkę. Ale jesteśmy ludźmi, którzy nauczają innych, młodych ludzi. Zatem musimy być pewni swego i dążyć do spełniania marzeń o idealnej placówce dla nas samych.