Pani Ciocia.

Dni adaptacyjne w przedszkolu

Okładka Dni adaptacyjne w przedszkolu
Pani Ciocia
Pani Ciocia

Już za niespełna miesiąc rozpoczęcie roku szkolnego, a co za tym idzie??

Adaptacja dzieci w przedszkolu.

Jak zorganizować idealny dzień adaptacyjny w przedszkolu?

Moim zdaniem musi być to dzień, który zostawi niedosyt. Taki dzień, w którym dziecko poczuje się ważne, zadbane i zaopiekowane.
Drugim aspektem adaptacji jest zorganizowanie czasu dzieciom.

Co więc możemy robić z dziećmi podczas adaptacji?

Zabawy integrujące grupę.
Głównym celem zabaw integracyjnych jest poznanie się nawzajem w grupie, pomoc w pokonaniu trudności w nawiązywaniu relacji między dziećmi. Zabawy integracyjne pomagają w zaadaptowaniu się do nowego środowiska przedszkolnego.

1)Poszukaj osoby, która tak jak ty…

Dzieci spacerują po sali przy dźwiękach muzyki lub tamburyna. W trakcie przerwy w muzyce wykonują polecenia nauczyciela:

  • poszukajcie osoby, która jest podobnego wzrostu
  • poszukajcie osoby, która ma ubranie w takim samym kolorze (jeden element)
  • poszukajcie osoby, która ma włosy tej samej długości
  • poszukajcie osoby, która ma oczy tego samego koloru

2)Do swojego koloru

Do tej zabawy integracyjnej potrzebne będą koła w trzech lub czterech kolorach, które nauczyciel przyklei dzieciom do bluzek. Dzieci spacerują po sali w rytm grany przez nauczyciela na tamburynie. Na przerwę w muzyce dzieci dobierają się w pary z osobami o takim samym kolorze koła. Ważna zasada jest taka, by w trakcie zabawy nikt nie został bez pary.

Projekt bez tytułu (4).png

3)Sałatka owocowa

Dzieci siedzą w kręgu, a nauczyciel przydziela każdemu dziecko nazwę jednego owocu (maluchom można przykleić do bluzki obrazek z wybranym owocem). Na hasło nauczyciela np.: gruszka, dzieci którym przydzielono ten owoc zamieniają się miejscami. Hasła możno modyfikować dowolnie wymieniając jeden, dwa lub więcej owoców. Na hasło sałatka owocowa wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.

Pamiętajmy, że nie tylko to co zorganizujemy ma odzwierciedlenie w tym jak zachowają się dzieci. Ważne jest NASZE nastawienie do sytuacji. Jeżeli będziemy cały czas krzyczeć to mamy pewność, że dzieci będą przechodzić trudniej adaptację i będą bardziej zniechęcone do uczęszczania do naszego przedszkola.

Taka rada ode mnie.... Jeżeli widzicie, że dziecko nie chce jeść to dajcie mu czas.

Ostatniow książce "Zanim wkroczy specjalista" przeczytałam, że dziecko które nie przeszło dobrze adaptacji może być tym przysłowiowym niejadkiem.

Postarajmy się tak zaopiekować dzieckiem by te mogło spokojnie i bez zbędnych emocji ( które zawsze występują w procesie adaptacji występować) moglo przejść adaptację, ponieważ jest to bardzo duże wydarzenie dla dziecka ( odcina się od rodziców i tak naprawdę przychodzi do jeszcze obcych ludzi, obcych dzieci). Pamiętajmy o tym, że każde dziecko też będzie przechodziło adaptację inaczej. Jedne bez problemu wkroczą w progi przedszkola a inne będzie dniami czy tygodniami oswajać się z nową sytuacją i panującymi tam zasadami.

UWAGA!

Przygotujcie rodziców do tego wydarzenia. Najlepiej na zebraniu rodziców powiedzcie jak może przebiegać adaptacja w przedszkolu.

Jeżeli jeszcze nie wiecie jakie są skrajne przypadki adaptacji to z chęcią odpowiem Wam na wasze pytania na Facebooku :)

Pezyjemnych przygotowań do adaptacji.

Ściskam ♡

Podaj swój email,

to nam pozwoli wysyłać przygotowane karty pracy!


adaptacjaprzedszkolaprzedszkolepani ciociawrzesieńpoczątek roku szkolnegopoczątek rokuzabawy

Inne posty

Okładka Konferencja dla nauczycieli przedszkola

Konferencja dla nauczycieli przedszkola

Dziś chcę się z Wami pochwalić czymś, o czym chciałam już wczoraj... Ale byłm tak zmęczona że nie dałam rady napisać.

Pani Ciocia
Pani Ciocia
Okładka Gotowość dziecka do podjęcia nauki szkolnej

Gotowość dziecka do podjęcia nauki szkolnej

Gotowość szkolna to połączenie wiedzy, umiejętności i postaw dziecka, które pozwalają mu rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego i adaptację do warunków edukacyjnych.Diagnoza gotowości do podjęcia nauki w szkole opiera się na metodach takich jak kwestionariusze, obserwacja zachowań i interakcji oraz zadania praktyczne i testy psychologiczne.

Pani Ciocia
Pani Ciocia