Pani Ciocia.

Czy oceny w szkole są nam potrzebne ??

Okładka Czy oceny w szkole są nam potrzebne ??
Pani Ciocia
Pani Ciocia

Otóż postawmy sobie na tapet bardzo kontrowersyjne pytanie ... Czy oceny w edukacji są potrzebne. Są zwolennicy ocen, są tacy, którzy stawiają oceny co 5 min.. Ale zastanówmy się po co one nam są do życia potrzebne ??

Przez system oceniania, uczymy się tylko dla zdobycia oceny a nie jakiejś przydatnej wiedzy.. I oto drugie z ważniejszych pytań... Czy treści nauczania w szkole są nam potrzebne w życiu??

Są to pytania na które można by było napisać książkę lub dwie :)

A tak na poważnie.. Dlaczego nie możemy uczyć się dla wiedzy a nie dla ocen? Przecież ocena to tylko liczba, która tak na prawdę nie oddaje tego co potrafimy. Zdarza się tak, że potrafimy coś zrobić, lecz nie wpisuje się to w schemat nauczyciela i już mamy obniżoną ocenę.. ale wykonaliśmy zadanie dobrze...

ocena2.jpg

Czy nie możemy iść do przodu i zrezygnować z oceniania ?

Zamiast oceniania liczbowego , możemy przecież zastosować ocenianie kształtujące.

Jest to rodzaj oceniania szkolnego, którego głównym celem jest pomoc uczniowi w uczeniu się.

Podczas gdy ocenianie sumujące ma na celu podsumowanie wiedzy uzyskanej przez ucznia po zakończeniu procesu uczenia się, ocenianie kształtujące ma towarzyszyć procesowi uczenia się i go wspomagać.

Czy nie lepiej wspierać uczniów w tym co robią, a nie "dobijać" ich ocenami.

Sama z własnego doświadczenia wiem, że ocenianie w szkole to jest jakaś katorga. I piszę to z punktu widzenia ucznia jak i nauczyciela. W państwowych placówkach roiło się od pytań (między nauczycielkami) " Ile wstawiłaś dzisiaj jedynek?" "On znowu nie miał zadania?" " Dałaś już dzisiaj jakieś oceny?".. I tak można wymieniać..

Też tak robiłam.. ale z perspektywy czasu zadaje sobie pytanie- dlaczego i w jakim celu tak postępowałam? przecież jest wiele innych rozwiązań.

Zachęcam Was Drodzy Nauczyciele, jeśli macie tylko możliwość stosujcie OK, są o wiele lepsze efekty w nauczaniu.

Podaj swój email,

to nam pozwoli wysyłać przygotowane karty pracy!


ocenaocenianie w szkolepani ciociaedukacjapolska edukacja

Inne posty

Okładka Jakie emocje najczęściej możemy zauważyć w szkole?

Jakie emocje najczęściej możemy zauważyć w szkole?

Uczeń w szkole doznaje wielu emocji. Mogą one występować pod dwoma postaciami. Jedną z nich są emocje pozytywne a drugą negatywne. Do negatywnych emocji związanych z sytuacją edukacyjną mogą należeć: strach, złość . Lecz pozytywnymi emocjami mogą być radość, zachwyt. 

Pani Ciocia
Pani Ciocia
Okładka Jak wykorzystać wakacyjne pamiątki w pracy w przedszkolu?

Jak wykorzystać wakacyjne pamiątki w pracy w przedszkolu?

Przeanalizujcie sobie teraz co możecie wykorzystać w ciągu całego roku szkolnego i nazbierajcie sobie- to nic nie kosztuje a możecie mieć o wiele ciekawsze dla dzieci zajęcia. Bo pamiętajcie!!! To co dla nas jest ciekawe, nie zawsze jest ciekawe dla dzieci :)

Pani Ciocia
Pani Ciocia